logo

Проводиться набір на 6-ти мiсячнi пiдготовчi курси 

До ювiлею Олександра Довженка

Річниця від дня народження Олександра Довженка:
цікаві факти про митця
(10 вересня 1894 — 25 листопада 1956)
 

 Олександр Довженко – один з найвідоміших українських письменників і режисерів, доля якого нерозривно пов’язана з Новою Каховкою.  

 

«Я люблю Нову Каховку. Люблю Дніпро – велику річку мого народу, чисте ласкаве повітря, ясне небо і широту у всьому. І стриманість в пейзажі, і величавий спокій. І ніде мені не хотілося би так жити, як тут, на чудесному березі, ніде і ніколи я не пройнявся так любов’ю до людей, як тут. Каховка, де колись, у минулому столітті, батракував ще молодий мій батько, стала Батьківщиною мого серця, вітчизною найдорожчих моїх почуттів.»

О.П. Довженко

До уваги читачів у читальній залі коледжу розгорнуто книжкову виставку «Співець краси, природи і людини», яка підготовлена на матеріалах, що висвітлюють літературну, художню та кінематографічну спадщину Олександра Довженка, його творчі задуми, дають уявлення про долю митця та його внесок у розвиток української і світової культури. 

За своє творче життя О. Довженко поставив 14 ігрових і документальних фільмів, написав 15 літературних сценаріїв і кіноповістей, дві п'єси, автобіографічну повість, понад 20 оповідань і новел, ряд публіцистичних статей і теоретичних праць, присвячених питанням кіномистецтва. Його кінопоеми «Звенигора» (1928) та «Арсенал» (1929), кіноповість «Земля» (1930) були визнані світовою кінокритикою шедеврами кінематографа, а Довженко - першим поетом кіно. Вражаючими документами доби є «Щоденники», а шедевром його творчості - «Зачарована Десна».

Кожен твір письменника пронизаний почуттям патріотизму, змістом якого є любов до своєї Батьківщини, відданість і гордість за народ. Основною рисою стилю Олександра Петровича являється яскравість образів, які роблять твори емоційними і естетично оформленими: «З тих він митців, які, осягаючи поглядом життя народів і людство в цілому, не гублять у ньому окрему особистість, понад усе ставлять самоцінність і вершинну красу людини» (Олесь Гончар). Художні образи героїв живі, яскраві, самобутні.

І ви в цьому легко переконаєтесь, перечитавши твори письменника!

Довженко, О. П.


  Вибрані твори [Текст] / Олександр Довженко ; [авт. передм. А. Гуляка]. – Київ : Сакцент Плюс, 2004. – 509 с.


   До збірки творів відомого українського письменника О. Довженка (1894-1956) увійшли найбільш повна і літературно оброблена "Автобіографія" та "Щоденник". Крім того, друкуються відомі його кіноповісті "Зачарована Десна", "Поема про море", "Україна в огні", "Повість полум’яних літ".

 

Довженко, О. П.


  Україна в огні [Текст] : кіноповість / Олександр Довженко ; [передм. О. Підсухи]. – Київ : Україна, 2004. – 142, [1] с. : ілюстр.

   Твір пронизаний любов’ю до українського народу. За своєю масштабністю, глибиною, правдивістю він не мав рівних у тогочасній вітчизняній літературі.

 

Корнієнко, І. С.

 

Олександр Довженко / І. С. Корнієнко. – К. : Наук. думка, 1978. – 108 с.

 

Життєвий і творчий шлях О. П. Довженка досліджується в цій книжці як єдине ціле. Введено до наукового обігу чимало нових матеріалів, особливо у зв’язку з аналізом фільмів «Сумка дипкур’єра», «Звенигора» та «Земля». Акцентується увага на величезному значенні Довженка для розвитку кіно.

Марьямов, А.

 

Довженко / А. Марьямов. – М. : Молодая гвардия, 1968. – 382 с , с ил. – (Жизнь замечательных людей).

 

У книзі розглядаються етапи життєвої і творчої біографії драматурга і режисера. В кінці видання розміщені основні дати життя, творчості і діяльності О. П. Довженка і фільмографія.

  

ДОВЖЕНКО – ДИПЛОМАТ

 У багатій на події біографії Олександра Петровича була сторінка, пов’язана з дипломатичною службою. З 1921-го по 1923 рік він працював секретарем в повпредствах (посольствах) Радянської України у Варшаві та Берліні. Втім, про цей час у Олександра Довженка залишилися не найкращі спогади. «Про закордон я мріяв тільки в дитинстві, тому відрядження мене налякало, – згадував пізніше режисер. – Канцелярська робота була такою неприємною і нудною, що я не виходив з посольства тижнями».

ДОВЖЕНКО – ХУДОЖНИК

Початок творчої кар’єри Олександра Довженка пов’язаний не з кінематографом, а з карикатурами. Ще працюючи в полпредстві в Берліні, він відкрив в собі талант малювати іронічні картинки на злободенні політичні теми. Карикатури Довженка друкувалися спочатку в журналі українських комуністів в США «Молот», а потім – і в українських виданнях. Крім політичних карикатур, Олександр Петрович любив малювати шаржі на своїх друзів і знайомих – ці його твори, природно, ніде не публікувалися.

ДОВЖЕНКО – РЕЖИСЕР

До створення своїх кінематографічних шедеврів Олександр Довженко готувався дуже скрупульозно. Перед зйомками кожного нового фільму він не один місяць ретельно вивчав все, що пов’язано з темою майбутньої кінокартини. Від акторів і знімальної групи Олександр Петрович вимагав такого ж занурення. Люди, які працювали з Олександром Довженком, згадують, що він був дуже жорстким керівником і вимагав беззастережного виконання своїх розпоряджень. За це він отримав від підлеглих прізвисько «Кінокороль». До речі, результатами своєї роботи Олександр Петрович часто залишався незадоволений. «Картина завжди і неминуче була гірше, ніж я уявляв її і створював. І це було одним з нещасть мого життя», – писав режисер.

ДОВЖЕНКО – ЗІРКА

Кращий фільм Олександра Довженка – «Земля» – в радянській пресі розкритикували: і за натуралізм (в картині був епізод з оголеною жінкою), і за «містичний культ природи». Проте, за кордоном він був визнаний одним з найпоетичніших фільмів в історії кіно. У 1958 році на Всесвітній виставці в Брюсселі «Земля» посіла десяте місце серед 12 найкращих фільмів в історії кінематографа, а в 2015 році ЮНЕСКО включило стрічку в список шедеврів світового кіно. Першим поетом в кіно Олександра Довженка назвали його американці, Гомером XX століття –греки. Японці вважали, що найкращі їхні фільми створено під впливом українського режисера. Американський актор і кінорежисер Чарлі Чаплін вважав, що слов’янство дало світові в кінематографії лише одного митця, і це – Олександр Довженко.

Відомо, що Олександр Петрович дуже хотів відвідати Голлівуд і навіть просив метра радянського кінематографа Сергія Ейзенштейна посприяти йому в такому візиті. «Я не знаю мови, але я все побачу», писав Довженко в листі Ейзенштейнові в 1930 році. Але потрапити в Голлівуд Олександру Петровичу судилося тільки після смерті: в 1979 році Вуді Аллен вставив у свій фільм «Манхеттен» епізод, де головний герой дивиться довженківську «Землю».

ДОВЖЕНКО – ЛЮДИНА

Незважаючи на світову популярність, Олександр Довженко жив небагато. Сучасники згадують, що він протягом п’ятнадцяти років носив один і той же костюм і одну і ту ж шубу. Втім, самого Олександра Петровича це не особливо бентежило: навпаки, він був упевнений, що великі гроші можуть бути тільки у злочинців.

За спогадами друзів, Олександр Довженко був відомим естетом. Його дуже турбував, наприклад, той факт, що в Києві старовинні будівлі змінюються новобудовами: столицю України він називав «містом-генієм, хворим на менінгіт». А на всіх кіностудіях, де Олександр Петрович працював, він висаджував яблуневі сади.